Talibanski borci so vstopili v dele Herata, Lashkar Gaha in Kandaharja.
Na podeželju so hitro dosegli uspeh, saj je bilo napovedano, da bodo skoraj vsi tuji vojaki odšli do septembra.
Toda usoda teh ključnih mest bi lahko bila ključna zaradi strahu pred humanitarno krizo in kako dolgo bodo vladne sile zdržale.
Domneva se, da je fundamentalistična islamistična milica zajela do polovice vsega afganistanskega ozemlja, vključno z donosnimi mejnimi prehodi z Iranom in Pakistanom.
V Lashkar Gahu so bili uporniki v soboto le nekaj sto metrov od guvernerjeve pisarne, a so jih ponoči potisnili nazaj.
To je bil njihov drugi tak poskus v toliko dneh. Poveljnik afganistanskih sil je dejal, da so militanti v petek povzročili velike žrtve.
Analiza Secunder Kermani, BBC News
Talibani se zdaj osredotočajo na afganistanska mesta. Razmere so tekoče, toda Lashkar Gah, glavno mesto province Helmand, kjer je življenje izgubilo veliko ameriških in britanskih vojakov, je trenutno najbolj ranljiv. Računi pro-talibanov v družabnih medijih so naložili videoposnetke svojih borcev v središču mesta.
Afganistanske posebne sile so poslane, da bi jih potisnile nazaj, toda en lokalni prebivalec nam je povedal, da četudi se to na koncu zgodi, je napredek talibanov močna trditev njihove moči.
Razume se, da so militanti zasedli nekaj položajev v domovih navadnih družin, kar jih bo otežilo. Bolj dolgotrajni in krvavi boji se obetajo.
Poslanec v Kandaharju je za BBC povedal, da je mesto v resni nevarnosti, da pade pod talibane, saj je na desetine tisoč ljudi že razseljenih, grozi pa humanitarna katastrofa.
Gul Ahmad Kamin je dejal, da se stanje iz ure v uro slabša, boji v mestu pa so bili najhujši v zadnjih 20 letih.
Rekel je, da so talibani zdaj videli Kandahar kot glavno osrednjo točko, mesto, ki ga želijo narediti kot začasno prestolnico. Če bi padel, bi bilo izgubljenih tudi pet ali šest drugih provinc v regiji, je dejal Kamin.
Dejal je, da so talibanski borci na več straneh mesta in da zaradi velikega števila civilnega prebivalstva vladne sile ne bi mogle uporabiti težkega orožja, če bi militanti v celoti vstopili.
Novinar Tolo News v Heratu dejal, da so se spopadi okrepili, saj so talibanski borci vstopili v južne dele gospodarsko pomembnega mesta.
Obstajajo poročila o bojih na najmanj petih različnih lokacijah.
ZDA še vedno izvajajo zračne napade v podporo afganistanskim silam, ki so ponovno zavzele okrožje okoli letališča.
Stražar pred bazo ZN blizu letališča je bil v petek ubit v napadu talibanov, ki so ga ZN opisali.
Prebivalci pravijo, da je le nekaj mest v mestu varnih, nekateri pa vzamejo orožje za obrambo.
Posebni odposlanec EU za Afganistan Tomas Niklasson je dejal, da verjame, da se bo vojna še poslabšala.
Rekel je, da se boji, da je talibansko razmišljanje zdaj “nekaj, kar so imeli v preteklosti – ponovno vzpostavili … svoj islamski emirat”.
In nekdanji vodja britanskih oboroženih sil, general David Richards, je opozoril, da bi lahko mednarodni umik povzročil propad morale afganistanske vojske, kar bi privedlo do nadzora talibanov in morda do ponovne mednarodne teroristične grožnje.
Humanitarne organizacije so tudi opozorile na veliko krizo v prihodnjih mesecih, ker talibani nadaljujejo ofenzivo – s pomanjkanjem hrane, vode in storitev ter prenatrpanostjo taborišč za razseljene.
Ameriški vojaki in njihovi Nato ter regionalni zavezniki so novembra 2001 prisilili talibane, da odstopijo z oblasti.
Skupina je skrivala Osamo bin Ladna in druge osebnosti Al Kaide, povezane z napadi 11. septembra 2001 v ZDA.
Toda kljub nenehni mednarodni prisotnosti, milijardam dolarjev podpore in usposabljanja za afganistanske vladne sile so se talibani združili in postopoma okrepili.
Februarja 2020 so se takratni ameriški predsednik Donald Trump in zavezniki dogovorili, da bodo s talibani oblikovali dogovor o umiku mednarodnih bojnih sil.
Letos je predsednik Joe Biden napovedal umik do septembra, navaja BBC.