Prek svežnja za mobilnost v okviru instrumenta za nujno pomoč Evropska komisija še naprej zagotavlja dodatno finančno podporo šestim državam članicam v višini več kot 14 milijonov evrov za prevoz opreme, povezane s cepljenjem proti COVID-19, in terapevtikov proti COVID-19. teh 14 milijonov dopolnjuje 150 milijonov evrov, ki so bili lani dani na voljo za prevoz najnujnejše medicinske opreme.
Pošiljke, financirane prek svežnja, vključujejo prevoz zdravil za intenzivno nego v Belgijo ter injekcijskih brizgalk in igel v Italijo. Druge prejemnice sredstev EU so Avstrija, Češka, Romunija in Slovenija. Skupaj je bilo financiranih več kot 1
»EU že ves čas podpira dobavne verige in dobavo medicinske opreme. Instrument za nujno pomoč se je od samega začetka pandemije izkazal za dragoceno orodje v našem skupnem boju proti COVID-19. S tem najnovejšim svežnjem smo financirali prevoz najnujnejše medicinske opreme, da bi pripomogli k reševanju življenj bolnikov in spodbudili nacionalne kampanje cepljenja,« je dejal evropski komisar za krizno upravljanje Lenarčič.
EU še naprej podpira dobavo #COVID19 medicinske opreme.
Preko instrumenta za nujno pomoč smo 6 državam članicam, tudi 🇸🇮, namenili podporo za financiranje prevoza terapevtikov in medicinske opreme, povezane s cepljenjem. #EUsolidarity 💪
Več 👉 https://t.co/bUwb4nAxVs pic.twitter.com/JI8dURQ26u
— Evropska komisija (@EKvSloveniji) July 30, 2021
Instrument za nujno pomoč je del širšega nabora instrumentov, ki zagotavljajo pomoč EU, kot so mehanizem EU na področju civilne zaščite, vključno z rescEU, postopki skupnega javnega naročanja in naložbena pobuda v odziv na koronavirus, hkrati pa dopolnjuje nacionalna prizadevanja držav članic.
Instrument za zagotavljanje nujne pomoči Evropski uniji omogoča podpiranje držav članic, ko kriza doseže izjemne razsežnosti in učinke, kar ima številne posledice za življenje državljanov. Aprila 2020 je bil instrument za zagotavljanje nujne pomoči aktiviran za pomoč državam EU pri spopadanju s koronavirusno pandemijo. Instrument za nujno pomoč še naprej zagotavlja osnovno pomoč.
Med aprilom in septembrom 2020 je bilo v okviru prvega razpisa za financiranje tovornega prometa iz instrumenta za nujno pomoč 18 državam članicam in Združenemu kraljestvu na voljo 150 milijonov evrov za prevoz najnujnejše medicinske opreme. S temi sredstvi je bilo podprtih več kot 1000 letov in 500 dostav s cestnimi in pomorskimi vozili, ki so zajemali osebno varovalno opremo, zdravila in medicinsko opremo za reševanje življenj. Do konca junija 2021 je bilo skupaj dodeljenih tudi 1,15 milijona evrov za prevoz 293 članov zdravstvenega osebja in 35 pacientov.
Vir: EK