Italijanska državna radiotelevizija RAI je v soboto sporočila, da prekinja delovanje v Rusiji, da bi “zaščitila varnost” svojih novinarjev, potem ko je Moskva uvedla zakon, ki grozi z zaporno kaznijo do 15 let zaradi širjenja tega, kar vlada tretira kot ponarejanje novic.
Najvišji nemški javni radioteleviziji ARD in ZDF sta danes sporočili, da sta “za zdaj” prekinila poročanje iz svojih moskovskih studiev.
Pridružili so se vse večjemu številu mednarodnih medijskih podjetij, vključno z britanskim BBC, Canadian Broadcasting Company in Bloomberg News, da bi ustavili poročanje v Rusiji.
“Ta ukrep je nujen, da bi zaščitili varnost novinarjev na kraju samem in (zagotovili) največjo svobodo obveščanja o državi,” so sporočili iz RAI in dodali, da bodo novice o Rusiji zagotavljali novinarji, ki delajo v sosednjih državah ali nazaj v Italiji. RAI ni povedal, koliko novinarjev ima trenutno v Rusiji.
Tiskovni predstavnik je po navajanju Reutersa dejal, da bosta izdajatelji televizijskih programov še naprej posredovali informacije o dogodkih v Rusiji in Ukrajini z drugih lokacij.
Podobno sporoča tudi Slovenska javna televizija RTV Slovenija, saj navajajo, da se zaradi zagroženih sankcij se do natančne proučitve morebitnih posledic nove zakonodaje tudi dopisnica RTV Slovenija iz Moskve Vlasta Jeseničnik v program ne bo oglašala. Dogajanje bodo, kot navaja RTV Slovenija »temeljito spremljali prek preostale dopisniške mreže in domačih zunanjepolitičnih novinarjev«.
Ruski uradniki so večkrat povedali, da so sovražniki Rusije, kot so ZDA in njeni zahodnoevropski zavezniki, širili lažne informacije, da bi sejali razdor med ruskim ljudstvom. Vodja spodnjega doma ruskega parlamenta, predsednik Dume Vjačeslav Volodin, je v petek dejal, da bo “dobesedno do jutri ta zakon izsilil kazen – in zelo ostro kazen – za tiste, ki so lagali in dajali izjave, ki diskreditirajo naše oborožene sile”.
Italija ima tradicionalno tesnejše odnose z Rusijo kot številne druge zahodne države, pri čemer je nekdanji premier Silvio Berlusconi stkal še posebej tople vezi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Premier Mario Draghi pa se je že decembra spraševal, ali bi sankcije EU lahko delovale proti Moskvi, vendar je od takrat podprl stroge omejitve za Rusijo, čeprav so vladni uradniki dejali, da bi to lahko povzročilo energetsko krizo v Italiji, ki približno 40 % svojega plina uvaža iz Rusije.