Japonska je izredne razmere v Tokiu razširila na nove regije, saj se gostiteljica olimpijskih iger sooča s porastom primerov Covid-19.
Omejitve uvajajo na območjih, ki obkrožajo prestolnico, pa tudi v mestu Osaka.
Japonski premier Yoshihide Suga je opozoril, da se okužbe širijo zelo hitro, in državo pozval, naj si igre ogleda od doma.
Nove primere predstavlja predvsem bolj nalezljiv sev Delta.
»Če se povečanje okužbe ne ustavi, se bodo primeri hudih simptomov povečali in zdravstveni sistem bo morda še bolj obremenjen,« je dejal gospod Suga.
Ministrica za zdravje Norihisa Tamura pa je opozorila, da je država vstopila v novo, »izjemno zastrašujočo« stopnjo pandemije.
»Mislim, da ljudje ne vidijo naprej in se jim zdi, da jih skrbi, kako dolgo bodo te razmere trajale, neznosno, da se ne morejo vrniti v normalno življenje,« je ministrico povzel Reuters.
Japonska je bila v boju proti Covid-19 nekaj časa uspešna, kar je nekaj mesecev ohranjalo nizke primere in smrt, zdaj pa beleži rekordne primere.
Dnevni primeri po vsej državi so v četrtek prvič presegli 10.000, od tega več kot tretjino v prestolnici.
Tokio – kjer večinoma potekajo olimpijske igre – je že tri dni zapored mesto z rekordnim številom primerov, čeprav je že v izrednem stanju. Bolnišnice v mestu pa so pod vse večjim pritiskom.
Organizatorji olimpijskih iger so na igrah v petek poročali o 27 novih okužbah, s čimer se je skupno število od začetka julija povečalo na 200. Toda s strogimi pravili, vključno s prepovedjo gledalcev, organizatorji zanikajo, da bi dogodek povzročil povečanje števila primerov.
Kljub temu nekatere strokovnjake skrbi, da olimpijske igre v takih okoliščinah javnosti pošiljajo zmedeno sporočilo in, da je treba vsakodnevno življenje omejiti.
V izrednih razmerah morajo bari in restavracije prenehati z uživanjem alkohola in se zapreti predčasno.
Tri regije, ki so na Japonskem znane kot prefekture, skupaj z Osako bodo od 2. do 21. avgusta pod omejitvami, ukrepi v Tokiu pa bodo podaljšani do konca meseca.
Medtem ko so druge države uvedle zakonske omejitve za prebivalce, na Japonskem ljudem svetujejo, naj delajo samo od doma, zato so se pojavila vprašanja, kako učinkoviti sploh bodo novi ukrepi.
Guverner Tokija Yuriko Koike je dejal, da so ključni pri obvladovanju izbruha mladi ljudje, ki jih poziva, naj se cepijo, Mariko Oi iz BBC pravi, da je to glede na nizko razpoložljivost odmerkov nekoliko nepravično.
Manj kot 30% prebivalstva je bilo cepljenih v celoti, uradniki pa želijo do oktobra ali novembra cepiti vse, ki želijo odmerek.
V pogovoru za BBC so bili nekateri mladi Japonci skeptični glede tega, ali bodo novi ukrepi delovali.
»Čutim, da smo se preveč navadili na izredne razmere, zato to ljudem ne preprečuje, da bi šli ven,« je dejal eden.
»Če želi vlada resnično ustaviti širjenje virusa, nas morajo zapreti in ponuditi finančno podporo,« pa je povedal drugi.
Vir: BBC