Shell je v torek nehal kupovati rusko surovo nafto in dejal, da bo postopoma opustil svojo vpletenost v vse ruske ogljikovodike od nafte do zemeljskega plina čez Ukrajino, s čimer bo postal ena prvih večjih zahodnih naftnih družb, ki je po navajanju Reutersa prva popolnoma zapustila Rusijo.
Medtem ko sta bila ruska nafta in plin doslej izvzeta iz zahodnih sankcij, so se cene nafte v ponedeljek dvignile nad 139 dolarjev za sod in dosegle najvišjo vrednost od julija 2008, saj so ZDA in evropske zaveznice začele razmišljati o prepovedi uvoza ruske nafte. Ameriški zakonodajalci so pozvali k prepovedi, vendar je administracija predsednika Joeja Bidna sankcionirala samo ruske naftne tankerje. Velika Britanija in Kanada sta v znak protesta proti invaziji Moskve na Ukrajino ruskim plovilom prepovedali prihod v svoja pristanišča.
Shell se je v torek opravičil za nakup ruske nafte prejšnji teden in dejal, da se bo umaknil iz svojih ruskih dejavnosti, vključno s tovarno LNG Sahalin 2, v kateri ima 27,5-odstotni delež in ki jo upravlja Gazprom.
“Zelo se zavedamo, da naša odločitev prejšnji teden za nakup tovora ruske surove nafte ni bila prava in žal nam je,” je dejal glavni izvršni direktor Ben van Beurden. Shell je od švicarskega trgovca Trafigura kupil tovor ruske surove nafte po rekordno nizki ceni Brent 28,50 USD za sod, navaja Reuters
Britanski tekmec BP je prejšnji mesec dejal, da opušča svoj 19,75-odstotni delež v ruskem naftnem velikanu Rosneft v nenadni potezi, ki bi jo lahko stala do 25 milijard dolarjev. Shell je dejal, da bo spremenil svojo dobavno verigo surove nafte, da bi se čim prej odstranil iz Rusije in tam zaprl svoje bencinske servise ter svoje posle z letalskimi gorivi in mazivi v državi. Družba je, kot navaja Reuters dejala, da bi sprememba dobavne verige lahko trajala več tednov preden bi bila dokončana, kar bi povzročilo zmanjšano proizvodnjo nekaterih rafinerij, medtem ko bo umik iz ruskih naftnih derivatov, plinovodnega plina in utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) postopno. Podjetje načrtuje tudi prenehanje sodelovanja v baltskem plinovodu Severni tok 2, ki povezuje Rusijo z Nemčijo in ga je financiral kot del konzorcija.