Dnevno berem ogorčene zapise tega ali onega politika iz koalicije ustavnega loka (karkoli naj to pomenilo), kako, da je vlada Janez Janše zapravljiva, kako zapravlja milijone, kako se zadolžuje… In potem še tisto večno vprašanje, kdo bo to plačal in seveda pompozni samo odgovor: naši otroci in vnuki.
A spoštovana elita leve politike pozablja na malenkosti kot je denimo to, da vsebina dogovora o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covid-19 vključuje evropski proračun za obdobje 2021-2027 v vrednosti 1074 milijard evrov in sklad za okrevanje v vrednosti 750 milijard evrov. Slovenija je tako dobila 10,5 milijarde evrov, 6,5 milijarde evrov od tega pa je nepovratnih sredstev. Za kohezijo je namenjenih 3 milijarde od tega je 2,1 milijarde evrov nepovratnih sredstev, 1,6 milijarde evrov za kmetijsko skupno politiko in 3,6 milijarde evrov posojil. Za kohezijsko regijo Zahodna Slovenija bo namenjenih 350 milijonov evrov.
In vse to, ker je EU finančni proračun za prihodnjih sedem let podvojila in ga okrepila z dodatnim 750-milijardnim načrtom za okrevanje in 450-milijardnim »protipandemičnim« svežnjem.
Očitke o dragih kreditih Ministrstvo za finance zavrača, ker je Slovenija pri mednarodnih investitorjih zaupanja vredna in to potrjujejo ocene bonitetnih agencij, ker so ocene dobre so donosi obveznice postali celo negativni, kuponska obrestna mera pa v vrednosti 1,75 milijarde evrov znaša nič odstotkov. Negativne obresti pomenijo, da investitor ali banka krije premijo ali posojeni znesek. Zato je strah kako bomo kaj vrnili in kako dragi so krediti, ki jih najema Janševa vlada ne le odveč, natolcevanja o tem pa so popolna in čista laž, saj je Slovenija je prvič v zgodovini izdala dolgoročne obveznice z negativnim donosom do dospetja. Donos obveznice znaša – 0,096 odstotka, ob realizirani zadolžitvi s strani investitorjev bo Slovenija prejela 17 milijonov evrov, ki jih ne bo potrebno vrniti. Kuponska obrestna mera v višini 1,75 milijarde evrov prav tako znaša nič odstotkov, to je letna obrestna mera, ki jo izdajatelj plačuje imetnikom obveznic. Izdajatelj obveznic je Slovenija in, ker je ta nična, letne obrestne mere ne bo plačevala.
Slovenija je povečala tudi obstoječo izdajo dolgoročnih 30-letnih evrskih obveznic pri obrestni meri 0,381 odstotka, v višini 250 milijonov evrov, tukaj gre za tržno izkazano dolgoročno zaupanje investitorjev v Slovenijo in v odločitve, ki jih sprejema Vlada Janeza Janše v zahtevnih časih oblikovanja in sprejemanja ukrepov za omilitev posledic pandemije covid-19 za gospodarstvo in državljane.
Dejstva in številke so torej čisto nekaj drugega, kot lahko poslušamo in beremo na straneh in v oddajah slovenskih osrednjih medijev, ki v želji vladi narediti čim več škode, poročajo enostransko, pozornost in minutažo v etru, ki je v devetdesetih odstotkih za opozicijo in njihove simpatizerje kot so denimo Maksuti, Repovž in ostala znana imena antijanšistov, ki se v svojem silnem zanosu in znanju, ko udrihajo po Janševi vladi vedno pozabijo vprašat, kdo pa odplačuje dolgove bivših, levih vlad, kdo plačuje odpisane milijonske dolgove raznih tajkunov. Ljudje, ki od tega nič nimajo, je moj odgovor!
Vlada si kupuje glasove, vlada deli bombončke… kdo in kako bo to plačal… te očitke poslušati od tistih, ki so v vseh letih vladanja »zagonili« vse kar se »zagoniti« da, najemali drage kredite od katerih narod razen računa ni dobil nič je en tak čisto posebne vrste absurd. Kakšna je razlika med kreditom, ki ga je vzela Bratušek in med kreditom, ki ga je vzel Janša, če pustimo »malenkosti« okoli obresti? Na najbolj kmečki način je razlaga taka:
* Alenka Bratušek kredit: vzameš noro drag kredit, dvigneš denar, ga daš sosedu, in potem še leta drago, zelo drago plačuješ za tuj užitek.
* Janez Janša kredit: vzameš poceni kredit, si kupiš nekaj lepega, uživaš v dobrinah, kredit ugodno odplačuješ in zraven še normalno živiš.
Za konec pa še o kamnu spotike, turističnih bonih… pomoč bi turizem in gostinstvo tako ali tako dobila , vlada Janeza Janše je stvar speljala tako, da imamo od tega paketa vsi nekaj, turizem in gostinci denar in dodatni promet, saj nihče od nas ni in ne bo zapravil le bona, mi državljani, ki bi to in tudi bomo, tako ali tako plačali, pa se lahko po letu dni socialnih distanc in »lock downov« zapeljemo po Sloveniji, da se naužijemo njenih lepot.
Johanca