Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se na letni ravni zvišali skoraj v vseh dejavnostih, največ v dejavnosti gostinstvo za 14,6 %; na ravni Slovenije so se zvišali za 5,1 %, navaja Statistični urad Republike Slovenije.
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so bili v 4. četrtletju 2021 povprečno za 5,1 % višji kot v istem obdobju leto prej, pri čemer so bile v istem obdobju plače za dejansko opravljeno delovno uro prav tako višje za 5,1 %, drugi stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro pa za 4,9 %. SURS navaja, da so se Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro znižali v dveh dejavnostih: izobraževanje za 1,2 % ter zdravstvo in13,8% v socialnem varstvu. Tolikšno znižanje stroškov dela v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo je med drugim posledica izplačil izrednih dodatkov, povezanih z epidemijo covida-19 pred enim letom. Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se najizraziteje zvišali v dejavnostih gostinstvo za 14,6 % in za 14,4% v rudarstvu.
Po podatkih Eurostata so bili stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v 3. četrtletju 2021 v vseh državah članicah EU-27 višji kot v istem obdobju leto prej, dejavnost kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo ni vključena. Zvišanje je bilo najizrazitejše v Litvi in sicer za 14,6 % in Bolgariji za 13,4 %) V EU-27 so se ti stroški v opazovanem obdobju zvišali za 3,2%; v Sloveniji so bili višji za 6,1 %.
Vir: SURS