Cene nafte naj bi v tednu, ki prihaja še dodatno dvignile zaradi zamud pri zaključku iranskih jedrskih pogovorov in morebitne vrnitve iranske nafte na svetovne trge, ki že trpijo zaradi motenj ruske oskrbe, pravijo analitiki. Rusija je znova zahtevala pisna zagotovila ZDA, da sankcije proti Moskvi zaradi njene invazije na Ukrajino ne bodo škodile ruskemu sodelovanju z Iranom. Kitajska pa je po navedbah virov na katere se pri poročanju sklicuje Reuters postavila tudi nove zahteve.
Prejšnji teden se je referenčna vrednost Brent dvignila za 21 % na 118,11 dolarja za sod, ameriška nafta pa je pridobila za 26 %, da bi končala pri 115,68 dolarja, ravni, ki jih v letih 2013 in 2008 ni bilo, saj je Rusija zaradi novih sankcij težko prodala nafto.
“Iran je bil edini pravi medvedji dejavnik, ki je visel nad trgom, toda če bi zdaj iranski dogovor odložil, bi lahko prišli do dna rezervoarjev veliko hitreje, zlasti če bi ruski sodi dolgo ostali zunaj trga,” je dejala Amrita Sen, soustanoviteljica Energetski vidiki think-tank in dodala, da bi se lahko Brent v ponedeljek povzpel na 125 dolarjev za sod in se hitro približal najvišji vrednosti 147 dolarjev vseh časov, ki so jo nazadnje videli leta 2008.
Analitiki JP Morgan pa so dejali, da bi lahko nafta letos poskočila na 185 dolarjev za sod. Rusija izvaža okoli 7 milijonov bpd nafte in rafiniranih proizvodov ali 7 % svetovne ponudbe. Nekateri obsegi kazahstanskega izvoza nafte iz ruskih pristanišč so se soočili tudi z zapleti. Analitiki pravijo, da bo Iran potreboval nekaj mesecev, da obnovi pretok nafte, tudi če doseže jedrski dogovor, navaja Reuters.
Eurasia Group je dejala, da bi nove ruske zahteve lahko zmotile jedrske pogovore, čeprav je še vedno ohranjala možnosti za dogovor pri 70%. “Rusija bo morda nameravala uporabiti Iran kot pot za obhod zahodnih sankcij. Pisno jamstvo, ki Rusiji to omogoča, verjetno precej presega tisto, kar lahko ponudi Washington sredi obsežne vojne v Ukrajini,” je dejal Henry iz Evrazije.