Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je bilo razpoloženje potrošnikov v juliju 2021 nekoliko slabše kot v prejšnjem mesecu, a boljše kot v juliju 2020 in še vedno višje od dolgoletnega povprečja.
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v juliju 2021 za 1 odstotno točko nižja kot v prejšnjem mesecu, od dolgoletnega povprečja pa je bila višja za 3 odstotne točke.
Vrednost omenjenega kazalnika se je na mesečni ravni znižala zaradi bolj pesimističnega pričakovanja potrošnikov glede gospodarskega stanja v državi (za 8 odstotnih točk) in glede finančnega stanja v njihovih gospodinjstvih (za 2 odstotni točki). Na drugi strani sta upad kazalnika omilila bolj optimistično mnenje potrošnikov o trenutnem finančnem stanju v gospodinjstvu (za 4 odstotne točke višji) in pričakovanja glede večjih nakupov (za 2 odstotni točki višji), so podatke nanizali na SURS.
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v juliju 2021 za 10 odstotnih točk višja od vrednosti v juliju 2020 in za 8 odstotnih točk višja od povprečja leta 2020.
Vse štiri komponente tega kazalnika so se na letni ravni izboljšale: pričakovanje glede gospodarskih razmer v državi za 19 odstotnih točk, pričakovanje glede večjih nakupov za 11 odstotnih točk, pričakovanje glede finančnega stanja v gospodinjstvu za 5 odstotnih točk, trenutno finančno stanje v gospodinjstvu pa za 2 odstotni točki, navaja SURS.
Pričakovanja potrošnikov glede nakupa avtomobila so bila v juliju za 5 odstotnih točk višja kot v prejšnjem četrtletju in za 3 odstotne točke višja kot v istem četrtletju 2020. Glede na april 2021 so se zvišala še pričakovanja glede obnove stanovanj (za 1 odstotno točko); raven pričakovanj glede nakupa ali gradnje stanovanja je ostala enaka, so podatke nanizali na SURS.
Tabele v podatkovni bazi SiStat z najnovejšimi podatki
Kazalnik zaupanja potrošnikov, Slovenija, januar 2005-julij 2021
Mesečne spremembe kazalnikov mnenja potrošnikov, Slovenija, julij 2021