Dolar je popustil, vendar so svetovne borze danes znižale nove najvišje vrednosti, vlagatelji pa se poleg šibkih gospodarskih podatkov osredotočajo na verjetno nadaljevanje obsežnih spodbudnih ukrepov centralnih bank.
MSCI-jev svetovni indeks za vse države (.MIWD00000PUS) se je povzpel na četrto najvišjo vrednost znotraj dneva zapored, medtem ko je Nasdaq Composite (.IXIC) dosegel svež vrh, evro STOXX 600 (.STOXX) pa se je skoraj zlomil.
Dvig delnic je prišel kljub znakom, da je azijska tovarniška dejavnost avgusta izgubila zagon in so ameriški zasebni delodajalci prejšnji mesec zaposlili veliko manj delavcev, kot je bilo pričakovano, verjetno zaradi ponovnega naraščanja okužb s COVID-19.
Toda ameriški trg dela še naprej okreva, zasebne plačne liste so se prejšnji mesec povečale za 374.000 delovnih mest ali 48.000 več kot julija, je pokazalo nacionalno poročilo o zaposlovanju ADP.
Ameriška proizvodna dejavnost se je avgusta zaradi močne rasti naročil nepričakovano okrepila, kar je trgom dalo nekaj optimizma.
Mnogi udeleženci na trgu pričakujejo, da bodo spodbujevalni ukrepi centralnih bank ostali, podjetja pa bodo kljub upočasnjevanju gospodarskih podatkov poročala o visokih zaslužkih.
“Smo v trenutku, ko je še vedno polzlatokosa – obstaja element inflacije, ki ga centralni bankirji zaenkrat še zavračajo,” je povedal Olivier Marciot, višji portfeljski direktor pri Unigestionu.
“Zaslužek je zelo dober, makro je zelo močan, centralne banke pa ostajajo zelo prilagodljive,” je dejal Marciot.
MSCI-jev svetovni indeks za vse države (.MIWD00000PUS) se je povečal za 0,41%, široki indeks STOXX Europe 600 (.STOXX) pa za 0,52%.
Na Wall Streetu se je Dow Jones Industrial Average (.DJI) znižal za 0,11%, S&P 500 (.SPX) pa za 0,20%, Nasdaq Composite (.IXIC) pa za 0,67%.
Dobiček v Aziji je prišel kljub kitajskemu indeksu upravljavcev nabave (PMI), ki je prvič po skoraj 18 mesecih zmanjšal aktivnost zaradi ukrepov za omejevanje COVID-19 .
“Premikamo se čez točko najvišje rasti. Najmočnejše obdobje okrevanja je zdaj za nami, to vidimo v ekonomskih podatkih,” je dejal Hugh Gimber, globalni tržni strateg pri JP Morgan Asset Management.
“Okrevanje se upočasnjuje, vendar ostaja na pravi poti. In tako mislim, da je to tisto, kar podpira trge.”
Dolar se je v primerjavi s pomembnejšimi podobnimi vrednostmi v skoraj treh tednih trgoval blizu najnižje točke, saj vlagatelji v petek čakajo na poročilo o ključnih zaposlovanjih v ZDA, da bi ugotovili, kdaj bodo zvezne rezerve začele primerjati svojo spodbudo. Predsednik FED -a Jerome Powell je dejal, da je izboljšanje trga dela predpogoj za začetek zmanjševanja.
Powell je prejšnji teden poskušal distancirati dva koncepta Fed-a, ki zmanjšuje nakup obveznic, od takrat, ko začne dvigovati obrestne mere, je dejal Kevin Flanagan, vodja strategije s fiksnim dohodkom pri WisdomTree Investments Inc.
“Morate pohvalilti Fed; zelo dobro so opravili svoje delo s svojimi smernicami glede zmanjševanja,” je dejal Flanagan. “Izpolnili so svoja merila na strani inflacije, zdaj pa je to število delovnih mest.”
Trgi bodo do petka verjetno ostali tihi, pri čemer so poskusi trgovcev z obveznicami donosnost 10-letne zakladnice nad 1,32% do 1,33% ravni neuspešni, je dejal.
Referenčni donos ameriškega vrednostnega papirja se je povečal za 0,8 bazične točke na 1,3105%.
Dolarski indeks, ki sledi dolarju v primerjavi s košarico šestih valut, se je znižal za 0,24% na 92,426.
Evro se je zvišal za 0,36% na 1,1850 USD, jen pa je ostal nespremenjen pri 110,0200 USD.
Donosnost državnih obveznic v euroobmočju je dosegla najvišjo raven v približno šestih tednih, kar je povzročilo nelagodje zaradi prihodnjega tempa nakupov obveznic Evropske centralne banke.
Donos nemškega desetletnega bunda se je na kratko dotaknil najvišje ravni v nekaj več kot šestih tednih na -0,354%, nato pa se je ohranil na -0,365%.
Cene bakra so se avgusta znižale za več kot 2%, potem ko so podatki pokazali počasnejšo tovarniško aktivnost.