Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je dejal, da bi lahko vlada prekinila sodelovanje z Evropsko unijo na področju migracij.
Belorusija je dejala, da je bila to poteza odgovor na “neprijazna dejanja” EU in njenih držav članic.
Bruselj je Lukašenka obtožil, da je v maščevanje proti zahodnim sankcijam spodbudil migrante, da nezakonito vstopijo v blok.
Beloruski predsednik je zavrnil obtožbe in EU obtožil kopičenja migrantov na meji s to državo.
Po trenutnem sporazumu bi Minsk begunce, ki so v EU vstopili prek Belorusije, sprejel nazaj, če bi kršili pogoje njihovega bivanja.
Sporazum je bil podpisan leta 2020 pred spornimi ponovnimi volitvami Lukahsneka avgusta lani.
Lukašenko je zdaj predlagal odpravo obveznosti Belorusije po sprejemu beguncev, ki so se vrnili, in parlamentu predložil osnutek zakona o začasni prekinitvi.
“Dokument je vlada pripravila kot del ukrepov kot odziv na neprijazne ukrepe EU in njenih držav članic do Belorusije,” je zapisano v izjavi.
“V bližnji prihodnosti bodo ustrezne obveznosti naše države zamrznjene.”
V sredo je delegacija EU Belorusijo znova obtožila, da je migrante uporabila za vodenje “hibridne vojne” in destabilizacijo bloka.
“EU obsoja instrumentalizacijo migrantov v politične namene in poziva beloruske oblasti, naj prenehajo s to prakso,” je dejala delegacija. “Nerednih migracij ni mogoče uporabiti kot pogajalski akt.”
Evropska komisija je potrdila tudi, da pripravlja nove sankcije proti Belorusiji zaradi poplave migrantov čez meje države.
Litva je julija na svoji meji razglasila izredne razmere. Oblasti države so do takrat pridržale več kot 800 migrantov, ki so vstopili iz Belorusije, v primerjavi z 81 v letu 2020.
Medtem je Poljska razglasila izredne razmere v dveh obmejnih regijah po prilivu več tisoč migrantov iz svoje sosede.