Maroška vlada je z izraelsko programsko opremo vohunila za telefonskimi klici francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Marko sicer domneve zavrača, čeprav naj bi vohunili prav tako za več kot ducat ostalimi francoskimi politiki.
Nekaj ur po tem, ko so pariški tožilci začeli preiskavo domnev, da so maroške obveščevalne agencije z izraelsko programsko opremo vdrle v telefone več francoskih novinarjev, je časnik Le Monde poročal, da je bil Macron tudi leta 2019 tarča Rabatovih agentov, skupaj z nekdanjim premierjem Edouardom Philippejem in 14 drugimi ministri.
Uporabo programske opreme “Pegasus”, ki jo je razvilo izraelsko podjetje NSO, za vohljanje po telefonskih komunikacijah politikov, novinarjev, aktivistov in poslovnežev sta razkrili francoska preiskovalna organizacija Amnesty International in Forbidden Stories. Te nevladne organizacije so predstavile seznam 50.000 telefonskih številk, ki jih je domnevno kršila zlonamerna programska oprema Pegasus, in podatke posredovale 17 medijem.
“Če so dejstva resnična, so očitno zelo resna,” so v Macronovem uradu v torek povedali za Le Monde in obljubili, da bodo “vsa razkritja predstavljena javnosti.”
V ponedeljek je maroška vlada zanikala kakršno koli uporabo izraelske vohunske programske opreme in obtožbe Le Mondea in drugih označila za “neutemeljene in lažne”.
Maroko “nikoli ni nabavil računalniške programske opreme za vdor v komunikacijske naprave”, je zapisano v izjavi vlade, ki je zanikala, da je “prek računalniške programske opreme vdrla v telefone več državnih in mednarodnih javnih osebnosti in voditeljev mednarodnih organizacij.”
NSO je ublažil uhajanje informacij in medije obtožil, da širijo “napačne predpostavke in nepotrjene teorije”. Podjetje je vztrajalo, da je programsko opremo prodajalo le državnim strankam za protiteroristične operacije in kazenske preiskave ter da vseh 50.000 številk s seznama ni bilo tarča vohunjenja. Raziskovalci so tej razlagi dali nekaj verodostojnosti, vir pa je za Guardian povedal, da je 45 strank NSO ciljalo na povprečno 112 telefonskih številk.
Macron ni edina politična oseba na visoki ravni, ki naj bi bila pod nadzorom. Mehiškega predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradorja naj bi vohunila uprava njegovega predhodnika, predsednika Enriqueja Peñe Nieto.