Grški organi morajo spremeniti osnutek zakona, po katerem bodo nevladne organizacije kaznovane zaradi reševanja reševalcev migrantov na morju, je v petek dejal Svet Evrope (SE).
Dunja Mijatović, komisarka za človekove pravice pri SE, je v izjavi dejala, da bo osnutek zakonodaje, o katerem trenutno razpravljajo grški parlamentarci, “oviral reševalno delo nevladnih organizacij na morju in njihove sposobnosti spremljanja človekovih pravic v Egejskem morju”.
SE je organizacija, ustanovljena po drugi svetovni vojni, katere naloga je ohranjati človekove pravice, demokracijo in pravno državo na stari celini. Sestavlja ga 47 držav članic.
Grška desnosredinska vlada je od nastopa funkcije pred dvema letoma poostrila mejni nadzor in obljubila dodatne omejitve kot odziv na trenutno krizo v Afganistanu.
V skladu z določbo, ki je vključena v zakon o deportacijah in vračanju, o katerem trenutno razpravljajo v parlamentu, bi lahko bili člani dobrodelnih organizacij, vključenih v reševalne operacije, ki so potekale brez dovoljenja obalne straže, obsojeni na zaporno kazen do enega leta in denarno kazen v višini 1.000 evrov, nevladnim organizacijam pa grozijo dodatne globe.
“Pooblaščenec obžaluje, da je bila zadevna določba po zaključku obdobja javnih posvetovanj dodana v zakon o deportacijah in vračanju, tako da niti tisti, ki so bili v prvi vrsti prizadeti, niti nacionalna struktura človekovih pravic niso imeli možnosti predstaviti svojih pripomb,” izjava SE.
Poudaril je tudi, da je osnutek zakonodaje v skupnosti za človekove pravice “vzbudil resne pomisleke” glede vpliva, ki bi ga lahko imel na pravico do azila, preprečevanje vračanja in odvračanje ter samodejnega pripora v velikem obsegu.
“Pozivam poslance Parlamenta, naj upoštevajo ta priporočila in zagotovijo, da zakon, ko bo sprejet, v celoti odraža obveznosti Grčije, tudi v skladu z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in Konvencijo o beguncih.
Grški osnutek zakona prihaja, ko se Evropska unija pripravlja na priliv migrantov iz Afganistana po talibanovih potezah po državi, da bi prevzeli oblast.
Grški premier Kyriakos Mitsotakis je v začetku tega tedna na varnostnem vrhu v Sloveniji izrazil podporo odločitvi ministrov za notranje zadeve EU, da si prizadevajo za sodelovanje z državami v regiji, “da bi preprečili nezakonite migracije iz” Afganistana.
“Moramo obravnavati potrebo po podpori beguncev bližje viru problema, ki je Afganistan,” je dejal Mitsotakis.