Švedska vlada je danes, po navajanju Reutersa sporočila, da namerava povečati letne izdatke za obrambo na 2 % bruto domačega proizvoda kot odgovor na poslabšanje varnostnih razmer v Evropi po invaziji Rusije na Ukrajino. Države v Evropi in po svetu si prizadevajo za razširitev obrambnih proračunov, da bi izpolnile vse bolj negotove varnostne obete, med tistimi, ki obljubljajo močno povečanje porabe, pa je tudi Nemčija.
“Danes predstavljamo novo pobudo z jasnim sporočilom Švedom in svetu okoli nas. Švedsko obrambno sposobnost je treba močno okrepiti,” je na tiskovni konferenci povedala švedska premierka Magdalena Andersson.
Švedska vojaška poraba se je v zadnjih letih povečala po desetletjih zmanjšanja po koncu hladne vojne, vključno z nakupom raketnega sistema zračne obrambe Patriot od ameriškega proizvajalca orožja Raytheon Co. Letošnji proračun znaša 1,3 % bruto domačega proizvoda (BDP), v primerjavi z 0,9 % leta 2015, a daleč od približno 3 % v zgodnjih osemdesetih letih.
Finančni minister Mikael Damberg je na tiskovni konferenci povedal, da letošnji proračun v višini približno 70 milijard švedskih kron (7,18 milijarde dolarjev) za 42 milijard manjka za 2 % BDP. Delnice domačega obrambnega izvajalca SAAB, ki izdeluje švedska lovska letala Gripen, pa so se danes dvignile za več kot 7 %.
Švedska ni članica Nata a z njim tesno sodeluje, ima za svoje članice zahtevo 2 % obrambnih izdatkov. Švedska ima dolgo zgodovino nevtralnosti in ostaja zunaj vojaških zavezništev, vendar je vojna v Ukrajini premaknila javno mnenje v prid članstva v Natu.
Obrambni minister Peter Hultqvist je dejal, da je prezgodaj reči, koliko časa bo trajalo, da bi dosegli 2 %, in da je odvisno od več dejavnikov, vključno s tem, kako hitro bi oborožene sile lahko rasle, je dejal in dodal: “To želimo izvajati na sistematičen, realističen in izvedljiv način. Iz vsake krone, ki jo porabimo za obrambo, moramo iztržiti največ.” Hultqvist je dejal še, da bo Švedska okrepila varnostno sodelovanje z več partnerji, vključno z Natom, pa tudi dvostransko s Finsko, Veliko Britanijo in ZDA, navaja Reuters.