Sodniki poljskega ustavnega sodišča naj bi se sestali v torek, da bi odločili, kaj ima primat – poljska ustava ali pravo Evropske unije.
Odločitev je za prihodnje odnose države s preostalim blokom odločilna.
Poljski premier je od sodišča, v katerem prevladujejo pripadniki vladajočih strank, zaprosil, naj izreče sodbo v času večjega spora zaradi sistematičnih sprememb sodnega sistema na Poljskem, ki jih EU vidi kot kršitev demokratičnih norm.
Če bo sodišče odločilo zoper poljsko vlado, bo Sodišče EU lahko prisililo državo, da začasno prekine del sodnih reform. Nasprotno bo pomenilo, da bo Poljska lahko spremenila svojo ustavo, poskušala spremeniti zakonodajo EU ali se celo umakniti iz bloka.
Na predvečer sodbe so prodemokratični aktivisti v ponedeljek vstopili na sodišče z dejanjem državljanske nepokorščine.
Pravijo, da se bojijo, da bi, če bi sodišče odločilo, da ima poljsko pravo primat nad pravom EU, to pomenilo še en korak stran od zahodne Evrope.
Nasprotniki pravijo, da se jim sodišče ne zdi legitimno, potem ko naj bi poljska vladajoča konzervativna stranka »nezakonito« imenovala tri nove sodnike kmalu po tem, ko je leta 2015 stopila na oblast.
Skupine za človekove pravice so poljsko vlado obtožile, da zaostruje nadzor nad sodstvom in mediji ter omejuje reproduktivne pravice žensk in z ostro retoriko cilja na LGBT osebe.
Vladajoča stranka pravi, da so njene spremembe na sodišču, ki so jim nasprotovale institucije EU, namenjene boju proti korupciji s strani sodnikov in povečanju učinkovitosti sodnega sistema.
Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je prejšnji teden dejal, da kritike EU pomenijo “hibridno vojskovanje” proti poljskemu pravnemu sistemu.
Podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Vera Jourová se je v ponedeljek sestala s poljskimi uradniki, ki so poudarili njihov “dialog o vladavini prava”, hkrati pa vztrajali, da je treba “odločitve Sodišča Evropskih skupnosti v celoti spoštovati”.
“Dialog z avtokrati ne deluje,” je zapisal R. Daniel Kelemen, profesor političnih znanosti in prava in predsednik Jean Monnet za politiko Evropske unije na univerzi Rutgers.
“Dodaten čas uporabljajo le za pospešitev svojega uničenja za demokracijo in pravno državo ter se smejijo šibkosti Evropske komisije.”