Napadi na bolnišnice, reševalna vozila in druge zdravstvene ustanove v Ukrajini so se v zadnjih dneh hitro povečevali, v državi pa primanjkuje vitalnih zdravstvenih zalog, je v torek, po navajanju Reutersa sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Agencija ZN je v ponedeljek potrdila, da je v 16 napadih na zdravstvene ustanove od začetka ruske invazije na Ukrajino 24. februarja umrlo najmanj devet ljudi. Višja uradnica Svetovne zdravstvene organizacije za nujne primere za Evropo, Catherine Smallwood, je na novinarskem brifingu povedala, da seštevek vključuje incidente, ko so bila reševalna vozila odvzeta za druge namene kot za nujno zdravstveno oskrbo, dodala je: “Te številke bomo še naprej posodabljali. V zadnjih dneh so se precej hitro povečevali.”
Agencija si prizadeva za hitro zagotavljanje medicinske oskrbe Ukrajini, kjer primanjkuje kisika, inzulina, osebne zaščitne opreme, kirurških predmetov in krvnih pripravkov, je na brifingu povedal regionalni direktor za Evropo Hans Kluge, ki je dodal, da so dobava kisika, otroška cepiva, zlasti proti otroški paralizi med izbruhom, in strokovno znanje o duševnem zdravju med glavnimi prednostnimi nalogami SZO za regijo.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) pa je v ločeni izjavi dejal, da bi morale sosednje države Ukrajine, ki gostijo ukrajinske begunce, vključiti v svoje programe cepljenja proti številnim boleznim, Prednost bi morali dati cepljenju proti COVID-19 in otroški paralizi ter tudi proti ošpicam, saj je trenutna pokritost s cepljenjem nezadostna za preprečevanje izbruhov ošpic, je v izjavi po navedbah Reutersa dejal ECDC.